Wcześniejsza spłata kredytu – czy się opłaca?

W życiu każdego człowieka mają miejsce różne, często niespodziewane sytuacje. Wiele z nich może poważnie wpłynąć na nasz domowy budżet. Nagła utrata pracy, choroba, która uniemożliwia dalsze wykonywanie swoich obowiązków zawodowych czy też konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu – przyczyny są różne, jednak każda z nich wiąże się z koniecznością lub potrzebą posiadania większej ilości gotówki. To właśnie w takiej sytuacji można skorzystać z pomocy oferowanej przez banki – kredytu. Jest to zastrzyk gotówki, którego posiadanie pozwala nam na uporanie się z tymczasowymi problemami finansowymi, jednak także zobowiązanie, z którego musimy się wywiązać w określonym terminie. Dowiedz się więcej na temat możliwości wcześniejszej spłaty kredytu.

Czym są warunki spłaty kredytu?

Konieczność spłaty kredytu może w zauważalny sposób wpłynąć na naszą sytuację finansową. Jest to jednak zobowiązanie, z którego musimy się wywiązać w określonym terminie. Co więcej, każda z umów kredytowych powinna zawierać informacje dotyczące warunków na jakich kredytobiorca środki od kredytodawcy, a także odsetki, koszty, prowizje czy dodatkowe opłaty. Warunki spłaty kredytu powinny określać także formę spłaty zobowiązania. W tym przypadku Ty jako klient danego banku możesz zdecydować się na różne warianty i wybrać ten, który będzie dla Ciebie najbardziej korzystny. Może to być niższa rata w krótszych odstępach czasowych lub wyższa w dłuższych odstępach czasowych. Tej decyzji nie należy podejmować pochopnie, ponieważ to od niej w dużej mierze będzie zależał nasz komfort i bezpieczeństwo finansowe w trakcie spłacania kredytu bankowi

Wcześniejsza spłata kredytu – kiedy warto?

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy w wyniku różnych życiowych okoliczności możesz w danym momencie dysponować większą kwotą funduszy. Wiele osób, które posiadają kredyt gotówkowy lub hipoteczny, w takiej sytuacji decyduje się na jego nadpłatę lub wcześniejszą spłatę. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie, które w krótszym czasie pozwoli nam zakończyć spłacanie należności bankowi. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję, warto upewnić się, czy w naszym przypadku wcześniejsza spłata kredytu jest rzeczywiście opłacalna.

Aby to ocenić, należy przede wszystkim przeanalizować swoją sytuację finansową, mając przede wszystkim na uwadze nadchodzące miesiące. Pochopne i spontaniczne wydawanie większej ilości gotówki nawet jeśli chodzi o wcześniejsza spłatę kredytu nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie posiadasz odpowiedniej ilości gotówki na tzw. czarna godzinę. Niestety nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, z jakimi potrzebami lub problemami finansowymi możemy mierzyć się za kilka miesięcy.

Aby sprawdzić, czy wcześniejsza spłata kredytu to dobry wybór w Twoim przypadku, zacznij od zestawienia swoich miesięcznych wydatków oraz przyjrzenia się domowemu budżetowi. Oszacuj, ile wynosi czynsz, jak wysokie są opłaty za prąd, wodę czy abonament, a także jaką kwotę w ciągu miesiąca przeznaczasz na zakupy lub leki. Jeśli Twoje oszczędności są większe niż 6-krotność miesięcznych wydatków, warto zastanowić się nad wcześniejszą spłatą kredytu.

Wcześniejsza spłata kredytu – co zyskujesz?

Wcześniejsza spłata kredytu dla Ciebie, jako kredytobiorcy może posiadać korzyści:

  • obniżenie odsetek;
  • mniejsze koszty kredytowe;
  • dużo większy komfort psychiczny.

Pamiętaj jednak, aby decydować się na wcześniejszą spłatę kredytu tylko w sytuacji, gdy Twoje oszczędności rzeczywiście są odpowiednio wysokie. W innym przypadku taka pochopna decyzja może doprowadzić do utraty ciągłości finansowej.

Add a Comment