System przelewów elixir – czym jest? i do czego służy?

System ELIXIR to międzybankowy system, który umożliwia wykonywanie przelewu między bankami. To właśnie od sesji ELIXIR zależy czy nasz przelew dotrze tego samego dnia a może w następny dzień roboczy. W praktyce każdy z nas wykonując przelew, korzysta właśnie z systemu ELIKSIR. Jak działają sesje w tym systemie? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Na czym polegają sesje ELIXIR?

System ELIXIR to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. System ten pozwala nam na wykonywanie przelewów, i ich otrzymywanie. Został wprowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 1994 roku i działa do dzisiaj. Przelewy za ich pośrednictwem są realizowane tylko i wyłącznie w polskiej walucie. System ten służy do sprawnego rozliczania płatności, między bankowej a nad ich bezpieczeństwem czuwa właśnie Krajowa Izba Rozliczeń, a także system szyfrujący Szafir.

Sesje w tym systemie to procesy, które przetwarzają nasze zlecenia płatnicze. W sesji zostaje ustalone zobowiązanie i należność, która kończy się rozrachunkiem w Narodowym Banku Polskim. Sesje rozrachunkowe odbywają się tylko w dni robocze, w trzech jasno ustalonych stałych porach, wyjątkiem są święta bożego narodzenia i sylwester, tutaj rozrachunki są tylko w dwóch pierwszych sesjach. Harmonogram sesji w systemie rozliczeniowym ELIXIR:

  • I sesja rozrachunkowa 10:30-11:00,
  • II sesja rozrachunkowa 14:30-15:00,
  • III sesja rozrachunkowa 17:00-17:30.

Jak widać, nie zawsze w tych godzinach otrzymujemy gotówkę, dzieje się tak ze względu na to, iż jest to tylko sesja rozrachunkowa, czyli informacja dla KIR o zleconym zobowiązaniu. To kiedy otrzymamy przelew, powiedzą nam wewnętrzne sesje banku, w których prowadzimy rachunek bankowy. Więcej informacji na temat sesji wychodzących i przychodzących możecie znaleźć na stronie waszego banku lub tutaj: https://loando.pl/wpis/sesje-elixir-wychodzace-przychodzace

Przelewy w weekend?

Czasami zdarza się, że potrzebujemy wykonać przelewy w weekend i zależy, nam na tym by w tym samym dniu był przelew. Sytuacje te nie są wyjątkiem, bo każdemu zdarzyć się może zapomnieć za coś zapłacić lub natychmiast musimy przesłać komuś gotówkę. Jak już wspomnieliśmy system ELIXIR działa tylko w dni robocze, dlatego też nasze przelewy wykonane w piątkowy wieczór czy sobotę rano dotrą dopiero w następny dzień roboczy.

Tutaj z pomocą przychodzi nam system ekspress ELIXIR, to przelewy natychmiastowe, które zlecamy w taki sam sposób jak przelewy tradycyjne. Jednakże, aby taki przelew został zrobiony, przed wysłanie pieniędzy należy zaznaczyć opcję przelewu ekspresowego. Opcję ekspress ElLIKSIR posiada większość polskich banków, niestety usługa ta nie jest darmowa. Za natychmiastowy przelew przyjdzie nam zapłacić od 2 do nawet 10 złotych, za zlecony przelew. Jednakże są banki, które nie obsługują systemu szybkich przelewów, dlatego w tej sytuacji zostają nam opcje przelewów BLIK lub systemu PayPal. Jeżeli jednak nie interesują nas inne opcje niż przelew z konta na konto, zmuszeni będziemy poczekać na przelew do poniedziałku.

Add a Comment