Szkółka roślin – jak ją otworzyć?

Szkółka roślin przydomowych to popularny pomysł na biznes. Posiadając odpowiedni obszar ogrodu, można efektywnie go zagospodarować, tworząc przestrzeń do optymalnego rozwoju konkretnych gatunków kwiatów, drzew i krzewów. Jak ją otworzyć? O czym należy pamiętać? Podpowiadamy.

Czym jest szkółka roślin?

Szkółka roślin w Brzeźnicy zajmuje się uprawą oraz rozmnażaniem określonych gatunków kwiatów, drzew oraz krzewów. Na określonej przestrzeni i przy wykorzystaniu różnorakich metod, prowadzi się regularny wysiew oraz zbiór, zazwyczaj w celu ich odsprzedaży. Na taki rodzaj biznesu głównie decydują się osoby, które ukończyły kierunki wyższe związane z ogrodnictwem.

Gospodarstwo, w którym działa szkółka roślin wykorzystuje zazwyczaj dwie metody rozrostu. Pierwszą jest rozmnażanie wegetatywne, które polega na umiejscowieniu bezpośrednio w gruncie wybranych gatunków z powstających sadzonek. W drugiej metodzie, nazywanej generatywną, używa się nasion. Oba te rodzaje są dostępne w sprzedaży w każdej szkółce roślin, np. w firmie B.Bylica Drzewa i krzewy ozdobne.

Szkółka roślin – w jaki sposób ją otworzyć?

Planując otworzenie szkółki roślin, należy na początek zwrócić uwagę przede wszystkim na ważne czynniki środowiskowe określonego obszaru. Mowa tutaj głównie o klimacie oraz ukształtowaniu terenu. W niektórych regionach Polski występują warunki, które uniemożliwiają sadzenie wrażliwych odmian roślin. Warto więc dokładnie zaplanować potencjalny zakres uprawy i przyrównać go między innymi do średnich temperatur zarówno w zimie, jak i w lecie.

Najlepszym miejscem na otwarcie szkółki roślin jest obszar o długim okresie wegetacji. Idealnym regionem będzie teren równinny. Obszary o stromych zboczach i silnie pagórkowate utrudniają efektywny wzrost roślin. Dobrym pomysłem jest natomiast wykorzystanie takich naturalnych elementów terenowych jako ochrony przed silnym wiatrem. Należy także pamiętać o tym, że każda szkółka musi być wpisana do rejestru producentów, który prowadzony jest przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Add a Comment