Samochód nowy vs samochód używany – jak wygląda kredyt?

Kupno samochodu to jeden z najczęstszych powodów, dla których sięgamy po kredyty. Nie jest to nic dziwnego, gdyż nawet zakup używanego pojazdu to spory wydatek i wielu z nas nie ma możliwości lub po prostu nie chce wydawać na jeden raz tak dużej ilości środków. W ten sposób to, ile wydamy na samochód, wiąże się także z tym, czy decydujemy się na kupno auta prosto z salonu, czy auta używanego. Obie te opcje mają swoje wady i zalety również pod kątem kredytowania. Przyjrzyjmy się im więc bliżej i zastanówmy się, co będzie dla Ciebie lepszą opcją. Zapraszamy do lektury artykułu!

Samochód nowy vs samochód używany

Jak wszyscy doskonale wiemy, kredyty gotówkowe rządzą się swoimi prawami. O tym, czy bank lub inna instytucja finansowa przyzna nam pożyczkę, decyduje masa czynników, takich jak nasze dochody, nasza historia kredytowa, inne aktualne zadłużenia, codzienne wydatki czy nawet nasz stan cywilny. Szerzej można o tym przeczytać w artykule pod tym linkiem: https://www.oto-praca.pl/kredyt-jakich-warunkach/. Jeśli nasz kredyt ma pomóc sfinansować nam zakup samochodu, sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdyż pożyczkodawca weźmie pod lupę nie tylko nas, ale także pojazd, jaki chcemy kupić.

Samochód nowy

Gdzieniegdzie można przeczytać lub usłyszeć stwierdzenie, że kogoś nie jest stać na używany samochód. Początkowo brzmi to kuriozalnie, gdyż nowe auta mają to do siebie, że są znacznie droższe. Samochód wyjeżdżający z salonu często traci nawet jedną piątą lub jedną czwartą swojej wartości. Jak więc ktoś może powiedzieć, że nie stać go na coś, co jest sporo tańsze? Diabeł tkwi w szczegółach, którymi w tej sytuacji są koszty związane z eksploatacją pojazdu. Nowe auta są objęte gwarancją oraz po prostu zazwyczaj mniej się psują z racji faktu, że są młodsze. Warto wziąć też pod uwagę kwestię spalania czy ubezpieczenia, ponieważ koszty z tym związane też będą najprawdopodobniej niższe, jeśli zdecydujemy się na nowy i bardziej nowoczesny samochód. Jak dokładnie wyglądają warunki kredytu samochodowego, można przeczytać pod tym linkiem: loando.pl/wpis/kredyt-samochodowy.

Samochód używany

Wszystko, co zostało napisane w poprzednim akapicie, nie oznacza, że kupno auta używanego jest zupełnie bez sensu. O ile koszty jego utrzymania mogą okazać się wyższe, o tyle sam zakup jest zdecydowanie tańszy i jeśli nie dysponujemy pokaźnymi dochodami, lepiej będzie postawić na starszy pojazd. Ma to także taką zaletę, że nawet jeśli chcemy kupić używany samochód w podobnej kwocie co nowy, to wybór czy wyposażenie pojazdu będzie zdecydowanie lepsze.

Należy jednak pamiętać o tym, że banki i inne instytucje finansowe nie są takie skore do udzielania pożyczek na auta używane. Najczęściej całościowo zakup pojazdu z rynku wtórnego można sfinansować kredytem tylko wtedy, jeśli nie przekroczy on jakiegoś konkretnego wieku, choćby czterech czy pięciu lat. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby pomóc sobie sfinansować ten zakup kredytem gotówkowym. Nie jest to nierozsądna opcja, zwłaszcza przy relatywnie niedrogich autach, ponieważ niewielka rata kredytu nie obciąży naszego budżetu, a my dodamy cegiełkę do budowania dobrej zdolności kredytowej.

Add a Comment