15 mln zł trafiło do seniorów

Wysokość świadczeń, które może otrzymać senior z tytułu renty dożywotniej zależy od kilku czynników: przede wszystkim wartości nieruchomości oraz wieku i płci emeryta. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że średnie świadczenie pieniężne w Polsce to 1000 zł miesięcznie.

– Wysokość renty dożywotniej jest wyliczana w oparciu o różne zmienne. W każdym przypadku uwzględniamy indywidualne potrzeby beneficjenta. Zdarza się bowiem, że senior chce otrzymać dużą sumę pieniędzy w momencie podpisania umowy (np. na spłatę dotychczasowych zobowiązań), a resztę świadczeń otrzymywać w comiesięcznych ratach. Bywają umowy, na mocy których wypłacamy 3000 zł miesięcznie, a nawet 5000 zł miesięcznie – podkreśla Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. – Zdajemy sobie sprawę, że 15 mln zł wypłacone na przestrzeni dwunastu lat to kropla w morzu potrzeb senioralnych – dodaje Robert Majkowski. Z najnowszego badania opinii „Jak się żyje seniorom podczas pandemii” przeprowadzonego przez fundusz wynika, że blisko 40 proc. osób starszych narzeka na niskie emerytury i brak jakichkolwiek dodatków.[1] Co piąty ankietowany przyznaje wprost, że nie stać go na podstawowe produkty.

Polski rynek hipoteki odwróconej rozwija się sukcesywnie, ale wciąż daleko mu do najbardziej rozwiniętych rynków światowych, czyli USA i Wielkiej Brytanii

W ostatnich latach rozwiązania tego typu stały się popularne również w Szwecji, Norwegii, czy Włoszech. W tym ostatnim kraju boom na hipotekę odwróconą zaczął się, gdy rząd uregulował rynek tworząc dedykowane mu przepisy. Polska wciąż czeka na odpowiednią ustawę, która zapewniłaby seniorom większe bezpieczeństwo.

Add a Comment