Odświeżanie elewacji na wiosnę – o czym warto pamiętać?

Wiosna to idealny moment na przeprowadzanie mniejszych bądź większych remontów. To właśnie w tym okresie wielu prywatnych inwestorów decyduje się na lekki lifting wnętrz, ale równie dużo osób skłania się ku renowacjom zewnętrznych ścian budynków mieszkalnych. Wbrew pozorom cały proces nie musi być wysoce czasochłonny, pod warunkiem, że zadbamy wcześniej o odpowiednie warunki i narzędzia. Jak zatem szybko i sprawnie odnowić elewację na wiosnę?

Remont elewacji na wiosnę – od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych warto w pierwszej kolejności ocenić stan techniczny ścian naszego domu. Na coraz mniej estetyczny wygląd ich powierzchni najczęściej wpływają liczne zabrudzenia gromadzące się na elewacji. Kurz, pyły, grzyby, glony i inne mikroorganizmy to dość częsty problem, który z czasem tylko się nasila. Konieczność odświeżenia elewacji może też wynikać z pojawiających się usterek technicznych, takich jak pęknięcia czy zarysowania, które nierzadko pozbawiają zewnętrznej warstwy jej podstawowych funkcjonalności.

Zobacz także: http://nasze4katy.pl/szalunki-scienne-niezawodny-sposob-na-usprawnienie-budowy-domu/

Czyszczenie elewacji na wiosnę

W wielu przypadkach kondycja elewacji jest na tyle dobra, że do przywrócenia jej pierwotnego wyglądu wystarczy dokładne oczyszczenie z uporczywych zabrudzeń. Do tego celu warto wykorzystać np. myjkę ciśnieniową, która pozwala stosunkowo łatwo pozbyć się osadów z unoszącego się w powietrzu kurzu i pyłów. Do czyszczenia fasady domu, oprócz czystej wody, warto również wykorzystać odrobinę biodegradowalnych detergentów o właściwościach biobójczych. W ten sposób skutecznie zwalczymy grzyby, pleśń czy porosty, które potrafią uprzykrzyć życie. Do usunięcia najbardziej uciążliwych plam i zanieczyszczeń warto użyć szczotki, uważając jednak, by nie pracować nią zbyt mocno.

Impregnacja elewacji wiosną

Po oczyszczeniu ścian budynku można przejść do ich impregnacji. Pokrycie umytej fasady specjalnym środkiem zabezpieczającym pozwala dłużej zachować jej wysokie walory estetyczne, a często też chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do procesu impregnacji ścian domu warto jednak dobrze się przygotować. W wielu przypadkach niezbędne okazują się rusztowania używane, które można wypożyczyć na czas przydomowego remontu. Rusztowanie zapewnia optymalną stabilność podczas prac na wysokościach, a co za tym idzie, jest gwarancją bezpieczeństwa. Przed wypożyczeniem przenośnej konstrukcji należy jednak pamiętać o sprawdzeniu jej stanu technicznego – każde uchybienie może skutkować groźnymi dla zdrowia wypadkami przy pracy lub zwyczajnie utrudnić przeprowadzenie szybkiego liftingu. Dlatego warto korzystać z usług tylko sprawdzonych firm, takich jak https://szalbud.pl/, które zapewniają dostęp do najwyższej jakości rusztowań budowlanych.

One Comment

Add a Comment