Na co warto zwrócić uwagę, kiedy chcemy zabezpieczyć swoją finansową przyszłość?

Niestety czasy, w jakich żyjemy, nie napawają optymizmem pod względem naszej finansowej przyszłości. Rosnąca inflacja i związany z nią wzrost cen, galopujące koszty nieruchomości czy niepewna sytuacja na rynku pracy to tylko niektóre z czynników, które warto przemyśleć i odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Właśnie dlatego dzisiaj przyjrzymy się sposobom, dzięki którym będziemy mogli zwiększyć swoją świadomość odnośnie finansów i zacząć klarować naszą finansową przyszłość w lepszych barwach. Zapraszamy do czytania! 

Jak zacząć dbać o swoje finanse?

Pierwszym krokiem do odpowiedniego zabezpieczenia naszej finansowej przyszłości zawsze powinno być dokładne przyjrzenie się kosztom, które ponosimy na co dzień. Chociaż może to być dosyć przerażające, wielu z nas nie wie dokładnie, ile pieniędzy wydaje w sklepach. Zbudowanie świadomości na ten temat może nam pomóc w dokładnym przemyśleniu swojej sytuacji i podjęciu odpowiednich kroków do jej poprawy.

Możemy zacząć od całkiem prostej, ale niezwykle efektywnej czynności, mianowicie zbierania paragonów. Po wyrobieniu sobie nawyku chowania rachunku za każde zakupy, pod koniec miesiąca będziemy mogli dokładnie je przejrzeć i zastanowić się, ile pieniędzy wydajemy na różne rzeczy. Po tym będzie można przemyśleć, które z zakupów są nam całkowicie niezbędne, a bez których będziemy mogli się obyć, lub je przynajmniej ograniczyć. Dzięki temu w naszej kieszeni zostanie znacznie więcej pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczyć na odpowiednie inwestycje.

Inwestycje, czyli klucz do udanego życia finansowego

Zdecydowanie nikt z nas nie powinien lekceważyć możliwości, jakie może dać nam inwestowanie zgromadzonego kapitału. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy postępująca inflacja pozbawia nas pieniędzy, jeśli nic z nimi nie robimy. Należy jednak pamiętać o tym, że każda inwestycja wiąże się z mniejszym, lub większym ryzykiem i jeśli nie mieliśmy do czynienia wcześniej z taką formą zarabiania pieniędzy, najlepiej będzie skorzystać z bardziej bezpiecznych możliwości.

Jedną z nich może być przykładowo rachunek IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. IKZE jest jedną z opcji trzeciego filaru planu emerytalnego i jego głównym założeniem jest zbieranie pieniędzy na czas emerytury, jednak warto wiedzieć, że taki rachunek będzie mógł wygenerować nam wiele dodatkowych korzyści.

Zdecydowanie jedną z najważniejszych korzyści, jakie uzyskuje każdy z posiadaczy IKZE są ulgi podatkowe. Wpłat na IKZE dokonuje w ujęciu rocznym i nie mogą być one wyższe od około 7 tysięcy złotych w przypadku osób, które otrzymują wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, oraz około 10 tysięcy złotych dla przedsiębiorców. Każdą złotówkę umieszczoną na IKZE będziemy mogli następnie odpisać od podatku, jako koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu pierwsze korzyści finansowe odczujemy już w przeciągu pierwszego roku od momentu otwarcia konta.

Co jeszcze warto wiedzieć o IKZE?

Jedną z największych zalet IKZE jest fakt, że rachunek tego typu stwarza swojemu użytkownikowi wiele różnych możliwości, pod kątem ulokowania kapitału. Wynika to z faktu, że jako IKZE możemy wykorzystać wiele różnych produktów finansowych, takich jak lokaty, konta oszczędnościowe, czy nawet rachunki maklerskie.

W tym miejscu warto wspomnieć także o IKE, czyli Indywidualnym Koncie Emerytalnym. Chociaż jego założenia są bardzo podobne do tych z IKZE, różni się od niego ulgami podatkowymi i górnym limitem wpłat. W związku z tym oba te rachunki stanowią bardzo ciekawą opcję do wykorzystania obok siebie i razem będą mogły pracować na zapewnienie nam lepszej finansowej przyszłości.

Add a Comment