Karta kredytowa a przedpłacona – czym się różnią?

Obecnie zdecydowana większość Polaków sprawnie posługuje się kartą debetową, która jest wydawana niemalże automatycznie w chwili otwarcia rachunku bankowego. Jest to bez wątpienia niezwykle wygodna forma płatności, która nie wymaga od nas noszenia większej ilości gotówki w portfelu. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny wariant karty płatniczej: dość często spotykane są także karty kredytowe i przedpłacone. Jakie są między nimi różnice i z czym wiąże się ich użytkowanie?

Karta kredytowa – jak działa?

W przeciwieństwie do klasycznej karty debetowej, karta kredytowa nie jest w żaden sposób powiązana z naszym kontem w banku, gdzie trzymamy gromadzone przez siebie środki. Zamiast tego jest połączona z tzw. rachunkiem technicznym należącym do banku. Co to oznacza w praktyce? Kiedy dokonujemy jakiegoś zakupu przy pomocy karty kredytowej, zaciągamy dług, który następnie powinniśmy spłacić. Innymi słowy: dokonujemy płatności pieniędzmi, których obecnie fizycznie nie posiadamy.

Karta kredytowa to narzędzie chętnie wykorzystywane chociażby przed przedsiębiorców, jednak nie brakuje również osób fizycznych, które chętnie jej używają. Dzięki niej można pokryć nieprzewidziany wydatek w momencie, kiedy nie pozwala nam na to domowy budżet. Oczywiście zwykle obowiązuje pewien limit, którego albo nie możemy w ogóle przekroczyć, albo z chwilą jego przekroczenia narażamy się na dodatkowe opłaty. Zwykle nie są to zbyt wysokie kwoty, może to być np. 3000 zł do dyspozycji w miesiącu.

Dana suma, jaką wykorzystaliśmy, w całości podlega zwrotowi. Jeśli zrobimy to w wyznaczonym terminie, który zazwyczaj wynosi maksymalnie 30 dni, taka pożyczka jest dla nas całkowicie darmowa. W razie przeciągnięcia w czasie naszej spłaty bank będzie naliczał odsetki. O spłacaniu karty kredytowej można więcej poczytać tutaj: https://www.24opole.pl/28394,Jak_i_kiedy_splacac_karte_kredytowa,wiadomosc.html.

Czym jest karta przedpłacona prepaid?

Karta przedpłacona pod pewnym względami przypomina kartę kredytową, ponieważ ona również nie jest przypisana do naszego osobistego konta, a do rachunku technicznego. Te dwie formy płatności jednak zdecydowanie się od siebie różnią, jako że w przypadku karty prepaid możemy dysponować jedynie tymi środkami, które samodzielnie na nią przelejemy. Jest to o tyle łatwiejsze, że sami decydujemy o tym, jak wyglądają nasze ewentualne wydatki przy pomocy tej karty. Nie zaciągamy też regularnie długu w banku, który musimy regularnie spłacać.

Karta przedpłacona może być bardzo przydatna, szczególnie jeśli rodzice chcą, by ich pociecha posiadała jakieś środki na własne potrzeby. Mogą wówczas założyć kartę z myślą o dziecku i tam regularnie przelewać określone kwoty, jednocześnie mając wgląd do ewentualnych transakcji. Co istotne, uzyskanie karty prepaid jest zdecydowanie łatwiejsze niż karty kredytowej – w tym drugim przypadku bank musi zweryfikować zdolność kredytową klienta, tutaj nie ma takiej potrzeby.

Musimy jednak pamiętać, że posiadanie karty przedpłaconej nie jest całkowicie darmowe. Dlatego przed złożeniem wniosku dobrze jest sprawdzić informacje o ewentualnych opłatach; bardzo często zdarza się, że za wydaniem karty prepaid kryje się standardowa comiesięczna kwota związana z prowadzeniem konta. Sprawdź, jak dokładnie to działa: loando.pl/wpis/karta-przedplacona-prepaid.

Add a Comment