Kredyt obrotowy dla firm. O czym mowa w praktyce?

Firmy szukają dodatkowych środków finansowania, które pozwolą na zabezpieczenie przedsiębiorstwa w sytuacji kryzysowej, np. braku zleceń. Rozwiązaniem popularnym, coraz częściej stosowanym przez wszystkie rodzaje firm jest kredyt obrotowy. To specjalnym rodzaj kredytu, który może posłużyć na pokrycie bieżących kosztów działalności np. pokrycia pensji, zakupu materiałów eksploatacyjnych, paliwa, opłacenia rachunków za ogrzewanie. Kto może skorzystać z tej formy finansowania?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej związane jest przede wszystkim z pozyskiwaniem zleceń i jak największym zarobkiem. Planując otworzenie firmy musimy także pamiętać o tym, aby systematycznie budować poduszkę finansową, która w przypadku przedsiębiorstw ma bardzo duże znaczenie.

Dysponowanie większą ilością środków sprawi, że w razie sytuacji kryzysowej, np. zatoru płatniczego lub nieprzewidzianych wydatków, będziemy mieli możliwość, aby uregulować nasze wszystkie zobowiązania. Rozwiązaniem, które stosuje coraz więcej firm, jest kredyt obrotowy. To bardzo dobry sposób na to, szybko i bez problemów uzyskać dodatkową gotówkę.

Co to jest kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy jest mechanizmem finansowym, który pozwala na uzyskanie płynności finansowej, zwłaszcza w sytuacjach nieprzewidzianych. Tego rodzaju kredyt jest przyznawany na podobnych zasadach, jak kredyty gotówkowe. Warunkiem jest oczywiście prowadzenie działalności gospodarczej, brak statusu dłużnika, jak również pozytywna ocena zdolności kredytowej.

Kredyt obrotowy jest przyznawany firmie na bieżącą działalność. Środki z kredytu mogą być wykorzystane na dowolny cel: zakup paliwa czy opału, mebli, wyposażenia, opłacenie pracowników, opłaty za media.

Jakie są rodzaje kredytu obrotowego?

Przedsiębiorcy mogą posiadać kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub w rachunku kredytowym.

Komu może zostać udzielony kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy tak naprawdę może zostać udzielony każdemu przedsiębiorcy, który posiada zdolność kredytową, jak również nie posiada statusu dłużnika. Podczas badania zdolności kredytowej analitycy banku na pewno dokładnie sprawdzą kondycję firmy, jej zobowiązania, jak również wysokość dochodów. Dzięki temu obie strony potencjalnego kredytu będą zadowolone, a także bezpieczne.

Kredyt obrotowy może poprawić płynność finansową, jak również sprawić, że firma będzie odpowiednio zabezpieczona w trakcie kryzysu. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że kredyt to dla firmy opcja dodatkowa, a nie podstawa.

Add a Comment