Państwowe i prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dlaczego warto postawić na obie te opcje?
Jeśli mieszkamy i pracujemy w Polsce, to mamy zapewnioną ochronę medyczną ze strony państwa. Czy w takiej sytuacji opłaca się skorzystać także z opcji, jaką jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Oczywiście – prywatne i państwowe ubezpieczenie nie wykluczają się wzajemnie, a wręcz przeciwnie – świetnie się uzupełniają. Dlaczego warto wybrać zarówno ubezpieczenie prywatne, jak i państwowe i na jakie korzyści możemy wówczas liczyć? Na to pytanie odpowiemy za chwilę, więc serdecznie zapraszamy do czytania.
Ubezpieczenie zdrowotne – na co możemy liczyć od państwa?
Ubezpieczeniu w Polsce podlega każdy, chociaż nie jest ono przyznawane automatycznie. Jeśli pracujemy, składki opłaci nasz pracodawca, a w przypadku własnej działalności będziemy musieli zrobić to sami. Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają także bezrobotni, o ile zgłoszą fakt o braku zatrudnienia do Urzędu Pracy. Na co możemy liczyć korzystając z państwowego ubezpieczenia zdrowotnego?
Oczywiście podstawową funkcją ubezpieczenia zdrowotnego jest dostęp do placówek medycznych oraz lekarzy. Niestety, w praktyce czasami nie wygląda to tak, jak powinno. Musimy pamiętać o tym, że służba zdrowia w Polsce chroni wszystkich obywateli, więc czasami może zdarzyć się tak, że potrzebna nam wizyta lub zabieg nie będą mogły odbyć się w najbliższym czasie. Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne może pomóc nam w tym zakresie?
Jakie korzyści daje nam prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne polega praktycznie na tym samym co obowiązkowe ubezpieczenie państwowe. Decydując się na zakup takiej polisy, dostajemy darmowy dostęp do wielu prywatnych placówek medycznych i lekarzy. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może pomóc nam także w sytuacji, kiedy potrzebna nam usługa medyczna nie jest refundowana przez państwowy system opieki zdrowotnej. Dotyczy to nie tylko rzadko spotykanych dolegliwości, ale też chociażby badań. Nie wszystkie badania, które zleci nam lekarz w ramach państwowej usługi będą darmowe, natomiast w prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym często możemy wybrać tę opcję.
Państwowe i prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Państwowe i prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie wykluczają się wzajemnie. Korzystanie z państwowego systemu opieki dalej mamy możliwość wykupienia dodatkowej polisy, która zapewni nam więcej korzyści. Tym sposobem dalej mamy zapewnione wszystkie usługi, których koszt pokryje państwo oraz więcej dodatkowych możliwości leczenia, jeśli okaże się, że państwowy system opieki zdrowotnej nie będzie mógł nam pomóc.
Czy opłaca się korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego? Jak najbardziej! Jeśli wybierzemy polisę zgodnie z naszymi potrzebami, stylem życia i oczekiwaniami, możemy liczyć z tego tytułu na wiele potencjalnych korzyści. Zastanówmy się więc, dlaczego warto dokupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Jakie korzyści daje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Podstawową korzyścią wynikającą z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest brak kolejek. Oczywiście w prywatnych placówkach także może zdarzyć się tak, że terminy zabiegów nie będą nam odpowiadały i będziemy musieli na nie nieco poczekać, jednakże zawsze mamy większą pewność, że to, czego potrzebujemy, zostanie zrealizowane nieco szybciej. Pamiętajmy, że przy niektórych schorzeniach kluczowy jest czas, więc dysponując prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym możemy zorientować się, ile przyjdzie nam czekać na usługę państwową i na prywatną oraz wybrać krótszy termin.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może oferować nam także bardziej szeroki zakres usług. Przykładem może być chociażby pakiet usług dentystycznych, na który możemy się zdecydować w momencie wyboru prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Raczej każdy z nas wie, jak problematyczne może być leczenie zębów. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest w stanie nieco odciążyć nasz budżet w takiej sytuacji. Oczywiście leczenie dentystyczne jest tutaj jedynie przykładem. Ubezpieczyciele oferują nam bardzo wiele różnych pakietów, przeznaczonych chociażby dla osób często przebywających za granicą lub uprawiających aktywnie jakiś sport. To, na jaki rodzaj prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego się zdecydujemy, zależy więc tylko od naszych potrzeb i preferencji.