Kontraktowy model produkcji – jakie ma korzyści?

Produkcja kontraktowa w ostatnich latach zyskała naprawdę wielu zwolenników – tak w naszym kraju, jak i za granicą. Trudno nie zauważyć prawdziwej furory, jaką robi w ostatnich latach, niezależnie od typu działalności. W dzisiejszym artykule zastanowimy się więc, czym takim wyróżnia się ona na tle alternatywnych metod produkcji i dlaczego tak wiele firm decyduje się na jej wdrożenie.

Czym jest produkcja kontraktowa?

Produkcja kontraktowa polega na produkcji określonego typu wyrobu na zlecenie (kontrakt) zewnętrznej firmy. Jest to po prostu outsourcing produkcji przez dane przedsiębiorstwo. Nie podejmuje się ono produkcji danego surowca samodzielnie, a zwraca się o jej rozpoczęcie do zewnętrznego partnera – oznacza to drastyczną minimalizację kosztów produkcji. Jest to jedna z podstawowych zalet produkcji kontraktowej, jednak, rzecz jasna, jest ich znacznie więcej.

Ponieważ jest to opcja naprawdę bardzo korzystna i umożliwia rozpoczęcie produkowania i sprzedawania wyrobów nawet firmom, które nie posiadają hal produkcyjnych. Produkowane w ten sposób mogą być dobra bardzo różnego typu – od środków czystości, przez artykuły spożywcze po suplementy diety. Jest to więc bardzo uniwersalna metoda produkcji – nic dziwnego więc, że zyskuje coraz więcej zwolenników.

Sprawdź: https://chc.com.pl/produkcja-kontraktowa/produkcja-suplementow-diety/

Jakie są główne zalety produkcji kontraktowej?

Przyjrzyjmy się teraz głównym zaletom, jakie mogą wiązać się z wdrożeniem produkcji kontraktowej.

  • Maksymalizacja zysków przy jednoczesnej minimalizacji kosztów, zaoszczędzenie środków, jakie należałoby powierzyć na produkcję we własnym zakresie

  • Pełna obsługa łańcucha dostaw przez producenta kontraktowego

  • Firma może nawiązać jednocześnie współpracę z wieloma producentami kontraktowymi, specjalizującymi się w produkcji odmiennego typu wyrobów. Umożliwia jej to działanie na wielu frontach, sprzedaż bardzo róznego rodzaju towarów, a zatem i zwiększenie dochodów.

  • Zarządzanie budżetem staje się prostsze i bardziej skuteczne

  • Eksperckie doradztwo producenta kontraktowego; pomoc w wyeliminowaniu ewentualnych usterek czy wad dostrzeżonych w projekcie danego produktu

  • Zwiększenie możliwości produkcyjnych; możliwość wykorzystania własnych hal produkcyjnych (jeśli firma takowe posiada) do produkcji odmiennego typu wyrobów.

Jak więc widać, istnieje naprawdę bardzo wiele zalet produkcji kontraktowej. Czy jednak jej wdrożenie jest opłacalne?

Czy warto rozważyć produkcję kontraktową?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule akapitu (a także na ostatnie pytanie poprzedniego) może być tylko jedna: tak. Produkcja kontraktowa polega bowiem na przeniesieniu części kosztów na partnera, który ma zająć się produkcją – firma nie musi, przykładowo, kupować, czy też wynajmować niezbędnego sprzętu, ponieważ partner ma go już na stanie. Jest to więc opcja o wiele tańsza. Dzięki powierzeniu wszystkich elementów łańcucha dostaw jednemu partnerowi, firma może znacząco skrócić czas zarówno produkcji danego wyrobu, jak i jego dostawy do klientów. Produkcja kontraktowa sprawia, że firma nie musi posiadać hal produkcyjnych, aby oferować klientom własne wyroby. Nie musi ona również kompletować zespołu ekspertów nadzorującego produkcję, ani rozwijać parku maszynowego – wszystko zapewnia bowiem partner.

Produkcja kontraktowa – dla kogo?

Produkcja kontraktowa jest odpowiednim rozwiązaniem dla firm małych i dużych, w szczególności tych planujących rozwój i ekspansję. Niewysokie koszty takiej usługi sprawiają, że jest bardzo opłacalna, a szybkość pracy oznacza, że dla klientów nie ma żadnego znaczenia, czy produkt pochodzi bezpośrednio z hali produkcyjnej firmy, czy kontraktobiorcy. Jego jakość pozostaje bowiem taka sama.

Add a Comment