Biznes online – najlepsze rozwiązanie dla mam, które chcą prowadzić swoją firmę

Prowadzenie biznesu w sieci to obecnie coraz częściej spotykana forma działalności. Dzięki temu firmą można zarządzać na własnych zasadach z każdego miejsca na świecie. Doceniają ją również mamy, które nie muszą dokonywać wyboru, rezygnując z jednego aspektu życia. Wiedzą bowiem, że rozwój zawodowy i rodzina to niezwykle ważne elementy spełnionego życia.

Przykłady wielu kobiet, które po urodzeniu dziecka wciąż prowadzą swoje własne firmy, pokazują, że można jednocześnie zajmować się dzieckiem i biznesem. Dla każdego ważne jest, by czuć się w życiu spełnionym, jeśli nie realizujemy się w tym, co jest dla nas ważne, łatwo o frustrację. Dlatego tak istotne jest to, by nie rezygnować ze swoich marzeń oraz celów. Jednym z rozwiązań, które ułatwiają utrzymanie życiowej równowagi, jest praca zdalna, która obecnie na dobre zagościła w wielu polskich firmach.

Zmiany – zaakceptuj je!

Macierzyństwo zmienia niemal całe życie. Nagle mamy mniej czasu i trudno nam doprowadzić do końca nawet najprostsze zadania. Przekłada się to również na tryb pracy. Może to być dużym utrudnieniem – zwłaszcza dla tych osób, które lubią planować, wyznaczać i osiągać cele.

– Kiedy zostałam mamą, musiałam całkowicie zmienić swój sposób działania w firmie. Nie mogłam już zaplanować całego procesu i dążyć do osiągnięcia celu według wytyczonej ścieżki, ponieważ kiedy w domu jest małe dziecko, trudno cokolwiek przewidzieć. Zaplanujesz spotkanie z nadzieją, że dziecko będzie w tym czasie spało? Nie ma szans! – mówi Magdalena Pawłowska ekspertka kursów online, autorka książki „Jedna kampania do wolności”, założycielka Marketing MasterClass. Dodaje: Należy przestawić się na inny tryb pracy. Dobrze jest też zmienić nastawienie, nie denerwować się, że nie możemy skończyć danego zadania.

Jednak macierzyństwo to również inne, wewnętrzne zmiany. Niektóre kobiety zauważają, że stały się znacznie bardziej empatyczne, wrażliwe, co przekłada się też na zrozumienie klientów i ich potrzeb. Rośnie efektywność oraz poprawia się zarządzanie czasem. Uczymy się wielu nowych umiejętności i zyskujemy cechy, które przydatne są zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie.

– Zauważyłam, że będąc mamą, mam więcej klientek, które same są mamami lub planują nimi zostać. Wynika to z tego, że kiedy komunikuję otwarcie, że właśnie praca zdalna daje mi możliwości łączenia życia rodzinnego z zawodowym, kobiety, które właśnie tak chcą działać, zwracają się do mnie po wsparcie, ponieważ widzą, że potrafiłam przenieść z sukcesem swój biznes do świata online. – dodaje Magdalena Pawłowska.

Główne wyzwanie – zarządzanie czasem

Czas odgrywa bardzo ważną rolę w łączeniu opieki nad dzieckiem i pracy. Zawsze jest go za mało. Kluczowe staje się więc zarządzanie czasem.

– W ciągu dnia wyznaczam sobie 3 godziny, kiedy dzieckiem zajmuje się ktoś inny. Wtedy maksymalnie skupiam się na pracy. Priorytetyzacja jest bardzo ważna, by wiedzieć, co jest w danym momencie najważniejsze. Robię więc mniej rzeczy, ale większych, a te mniej istotne deleguję do mojego zespołu. Delegowania również trzeba się nauczyć. Często czujemy, że nikt nie zrobi czegoś lepiej niż my, jednak posiadając kompetentny zespół, naprawdę warto skupić się tylko na kluczowych zadaniach. Nie polecam multitaskingu – robiąc wiele rzeczy naraz, łatwo się pogubić. Kolejne zadanie zaczynam dopiero wtedy, gdy skończę poprzednie. – radzi Magdalena Pawłowska.

Prowadząc firmę, musimy również sprawnie zarządzać zespołem. Do tego przydadzą się narzędzia do organizacji, takie jak Toggl (monitorujący czas pracy pracownika nad zadaniem), Asana, Trello, Todoist (zarządzanie projektami i wyznaczanie zadań) czy popularny Zoom do przeprowadzania spotkań. Dobrze ułożona komunikacja z zespołem i jasne zasady znacznie ułatwiają każdej mamie zarządzanie firmą. Dzięki temu może ona skupić się na swoich najważniejszych celach.

– Biznes online to nowa jakość prowadzenia firmy. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na nowe możliwości, jakie daje, czyli niezależność od miejsca, wolność i możliwość łączenia pracy z życiem rodzinnym. Co zaskakujące, sprawdza się w niemal każdej branży, wystarczy kreatywnie podejść do zmian i zastanowić się, jak przełożyć swoją obecną ofertę na produkty i usługi online. Wiele mam, jak również ja sama, ceni sobie właśnie tę formę prowadzenia biznesu. – podsumowuje Magdalena Pawłowska.

Add a Comment