Jak płacić kartą kredytową – ważne informacje

Karta kredytowa to bardzo popularny produkt bankowy, który stanowi wygodne i bezpieczne rozwiązanie szczególnie w sytuacji, gdy gotówka jest nam potrzebna natychmiast. Co równie istotne, umożliwia dokonywanie płatności dokładnie w taki sposób, jak za pośrednictwem karty debetowej, a także pozwala na zachowanie płynności Twojego budżetu domowego w ekstremalnych sytuacjach życiowych, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Choć korzystanie z niej jest łatwe i wygodne, warto wiedzieć, w jaki sposób dokonywać za jej pośrednictwem płatności, aby nie narazić się na naliczane odsetki. Dowiedz się, w jaki sposób płacić kartą kredytową.

Karta kredytowa – czym jest?

Karta kredytowa to produkt wydawany przez bank po wcześniejszej weryfikacji zdolności kredytowej klienta, a następnie przyznaniu mu właściwego limitu kredytowego. Jest to maksymalna kwota, jaką bank jest w stanie udostępnić użytkownikowi karty kredytowej. W ten sposób, jako posiadacz karty możesz przez cały okres rozliczeniowy korzystać ze znajdujących się na niej środków.

Decydując się na posiadanie karty kredytowej nie musisz otwierać w nich rachunku bankowego, choć takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia całą procedurę – bank posiada już pełny obraz Twojej sytuacji finansowej, a także posiada dostęp do Twojej historii rachunku. Bardzo często karta kredytowa bywa też proponowana osobom, które posiadają rachunek w konkretnym banku.

Karta kredytowa wyglądem nie różni się od karty debetowej, która wydawana jest każdemu posiadaczowi rachunku w banku. Posiada 16-cyfrowy numer, imię i nazwisko posiadacza, pasek magnetyczny, chip, datę ważności, kod CVV/CVC, a także biały pasek, który jest miejscem na podpis właściciela.

Jak działa karta kredytowa?

Jak płacić kartą kredytową? Aby korzystanie z tego produktu bankowego rzeczywiście stało się dla nas korzystne, warto pamiętać o kilku zasadach. Kartą kredytową możemy płacić zarówno stacjonarnie, jak i przypadku zakupów przez internet. W przypadku płatności internetowych, tak jak przypadku płatności kartą debetową, warto zadbać o bezpieczeństwo transakcji.

Kolejną istotną informacją, która może uchronić nas przed niepotrzebnymi odsetkami, jest sposób działania karty kredytowej. W przeciwieństwie do karty debetowej, środki znajdujące się na koncie i będące do naszej dyspozycji nie są pieniędzmi zgromadzonymi przez nas, a środkami, które udostępnia nam bank i stanowią pewną formę pożyczki. Jeśli z karty kredytowej będziemy korzystać w nieprzemyślany sposób, może się okazać, że musimy zapłacić bankowi odsetki.

Karta kredytowa a odsetki

Jak płacić kartą kredytową, aby uniknąć odsetek? Przede wszystkim nie powinniśmy traktować jej jako podstawowego środka płatniczego, a wykorzystywać ją głównie w celach awaryjnych, jeśli np. zapomnieliśmy gotówki w trakcie zakupów stacjonarnych. Sumę, którą w ten sposób pożyczamy od banku, musimy zwrócić w określonym przez bank czasie. Jeśli przekroczymy termin, będziemy musieli zapłacić odsetki, które są indywidualnie naliczane przez bank. Dlatego też aby nie zapłacić odsetek, musimy wykorzystać okres bezodsetkowy. Zwykle trwa on dodatkowe 20 dni po okresie rozliczeniowym, który zazwyczaj wynosi 30 dni. Zawsze warto mieć to na uwadze, ponieważ niespłacone środki będą się kumulować, przez co kwota, którą będziemy musieli zwrócić bankowi, stanie się jeszcze wyższa, a my możemy zacząć zmagać się z poważnymi problemami finansowymi.

Add a Comment