Co to jest faktoring i kiedy warto z niego skorzystać?

Wydłużone terminy spłaty dla kontrahentów w tych czasach to normalność. Firmy stale udzielają kredytów kupieckich. W wielu przypadkach oczekiwanie na zapłatę wynosi miesiąc, a zdarza się, że i trzy. Mimo tego, przedsiębiorstwo dalej musi zapewnić sobie płynność finansową i zaplecze, które będzie pozwalało na wypłacenie wynagrodzeń oraz np. zakup materiałów produkcyjnych. Jak w tym procesie może pomóc nam usługa, jaką jest faktoring? Podpowiadamy.

Czym jest usługa faktoringu?

Jedną z najpopularniejszych usług na rynku finansowym jest faktoring. Co to jest? Przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z tego procesu, ponieważ niesie on za sobą szereg zalet, które pomagają utrzymać danej firmie swoją pozycję na rynku i zapewniają stały dochód.

Faktoring to usługa, która pozwala sprzedać faktury w zamian za gotówkę. Z procesu tego najchętniej korzystają przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali jeszcze zapłaty z tytułu wystawionych faktur. Przyczyną są wydłużone terminy spłaty, które inaczej nazwać możemy kredytami kupieckimi. Taka sytuacja powoduje zamrożenie pewnej części finansów danej firmy, co z kolei może wiązać się z problemami finansowymi. Z pomocą przychodzi usługa faktoringu, która kierowana jest do firm zajmujących się sprzedażą towarów bądź usług innym firmom. Przedsiębiorstwo, które wystawia faktury może liczyć się ze sporymi korzyściami.

Zalety korzystania z faktoringu

Pierwszą i najważniejszą zaletą wynikającą z faktoringu jest to, że dzięki niemu przedsiębiorca może od razu korzystać ze swoich pieniędzy zaraz po dokonaniu sprzedaży, nie czekając na spłatę należności przez odbiorcę. Jest to niezwykle istotne i zapewnia stały dochód, dzięki czemu powoduje stabilność finansową oraz płynność, dzięki której dana firma może pozwolić sobie na np. zakup potrzebnego sprzętu, wypłatę wynagrodzeń, czy też zakup materiałów produkcyjnych.

Zawarcie umowy faktoringu jest znacznie szybsze, aniżeli uzyskanie, chociażby kredytu bankowego, który wiąże się z dużą ilością formalności. Kolejną zaletą faktoringu jest brak obowiązku ustanowienia materialnych zabezpieczeń. Firmy, które korzystają z usługi faktoringu mają zapewnioną ciągłość finansową, dzięki czemu nie są narażone na bankructwo. Co zasługuje na uwagę i jest bardzo istotne, faktoring pozwala na zwiększenie egzekwowania należności dzięki działaniom faktora.

Faktoring to zdecydowanie usługa, z której warto korzystać, ponieważ niesie ze sobą masę korzyści i pozytywnie wpływa na rozwój przedsiębiorstwa.

Add a Comment