Co warto wiedzieć o Bitcoinie – w pigułce

W niniejszym artykule przedstawiamy garść podstawowych informacji na temat bitcoina. Przedstawiamy, jak kształtowała się historia kursu bitcoina, opisujemy czym jest halving, wyjaśniamy, czy bitcoin jest narażony na inflację oraz podejmujemy próbę odniesienia się do tego, jaka jest przyszłość najpopularniejszej z kryptowalut.

Historia kursu bitcoina

Początek bitcoina to rok 2009. Wtedy to dzięki osobie (lub grupie osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto bitcoin ujrzał światło dzienne. Od tamtego czasu minęło kilkanaście lat i trzeba przyznać, że patrząc na historię kursu BTC był to okres bardzo dynamiczny. Bitcoin stał się aktywem rozpoznawalnym na całym świecie. Ceny bitcoina w ostatnich latach mogły rozbudzić wyobraźnię inwestorów. W pierwszych latach kurs BTC wynosił zaledwie kilka dolarów, a już w 2013 roku wyraźnie przekroczył granicę 1 000 dolarów. W 2017 roku cena bitcoina wynosiła około 20 tys. USD, a w 2021 roku ponad 60 tys. USD. Tym samym osoby, które kilka lat temu zainwestowały w bitcoina, już po niedługim czasie mogły się cieszyć niespotykanie wysoką stopą zwrotu z inwestycji.

Najważniejsze kwestie techniczne w pigułce

Jeżeli chodzi o kwestie techniczne w pigułce, warto wiedzieć, że Bitcoin to sieć peer-to-peer, która ma charakter zdecentralizowany. Duża różnicą w stosunku do walut fiducjarnych jest to, że bitcoin nie jest walutą, której podstawą jest zaufanie względem centralnego emitenta. Transfer środków pomiędzy użytkownikami odbywa się przy użyciu kryptografii i technologii blockchain. Każdy z użytkowników ma klucz publiczny oraz klucz prywatny. Klucz publiczny pełni rolę, którą można porównać do numeru rachunku (jaki znamy z kont bankowych),  a kolei klucz prywatny w uproszczeniu pełni rolę hasła.

Istotne jest, że bitcoin jest wydobywany poprzez użyczanie mocy obliczeniowej przez tak zwanych górników. W uproszczeniu ta „użyczona moc” jest wykorzystywana do przeprowadzania transakcji, a wspomniani górnicy otrzymują za to nagrodę w postaci części wykopanego BTC. Interesujące jest to, że wielkość nagrody zmniejsza się co około 4 lata. Proces zmniejszania się nagrody dla górników nazywany jest halvingiem. Pierwsze nagrody wykopywane w 2009 roku wynosiły 50 bitcoinów, od 19 listopada 2012 roku było to o połowę mniej, czyli 25 bitcoinów. Kolejny halving miał miejsce w 2016 roku, a ostatni 12 maja 2020 roku. Co ciekawe, obecnie znaczna większość wszystkich jednostek BTC została już wydobyta. Przy tym szacuje się, że 99% bitmonet zostanie wydobytych około 2030 roku, a zakończenie emisji bitmonet nastąpi w 2140 roku.

Z perspektywy użytkownika warto wiedzieć, że maksymalna liczba jednostek BTC wynosi 21 milionów bitmonet. Istotną różnicą w stosunku do walut fiducjarnych jest to, że emisja nowych jednostek nie jest kontrolowana przez żadną centralną instytucję. Sztywne ustalenie maksymalnej liczby jednostek sprawia, że BTC charakteryzuje się silną presją deflacyjną, co oznacza, że nie jest narażony na inflację.

Czy blockchain wraz z bitcoinem to technologia, która zrewolucjonizuje przyszły świat finansów?

Historia bitcoina jest pasjonująca i rozbudza wyobraźnię wielu inwestorów. Jak powszechnie wiadomo, osoby, które kupiły BTC kilka lat temu, odnotowały bardzo wysokie zwroty. To jednak nie oznacza, że kurs BTC będzie dalej rósł. Tak czy inaczej, wielu entuzjastów technologii blockchain widzi w kryptowalutach technologię przyszłości. Na razie bitcoin jest na wczesnym etapie adopcji. Co roku coraz więcej osób dowiaduje się, gdzie kupić bitcoina, i temat ten trafia coraz śmielej do osób, które dotychczas nie miały nic wspólnego z technologią blockchain. Czy blockchain wraz z bitcoinem to technologia, która zrewolucjonizuje przyszły świat finansów? Tego jeszcze nie wiemy, ale  na pewno jest to wysoce interesujące zagadnienie.

 

Add a Comment